Úvod » Historie

Historie kosteleckého florbalu

publikováno 12.08.2015

Psal se srpen 2009 když Jiří Drčka společně se svými kamarády dostal geniální nápad - založit florbal v Kostelci! 

"...myslím, že to byl zrovna měsíc srpen, když ve dvě hodiny ráno, jsem se ve značně podnapilém stavu potkal s Honzou Ježkem (současným hráčem) a Petrem Dopitou  (bývalým hráčem) a začali jsme se bavit o sportu všeobecně. Najednou přišla od někoho z nás myšlenka: "co takhle založit oddíl florbalu v Kosteleci!". Tak nějak jsme o tom kecali, ale pořád jsme si říkali, že to neklapne atd... Pak ale jsem řekl při odchodu domů, že vše zařídím a udělám florbal v Kostelci. Ježa s Peťánkem tomu moc nevěřili, ale po třech měsících bylo moje dílo dokonáno. Všechno jsem rozjel na plné kule a v Kostelci se rodil nový florbalový oddíl mužů. Moje první myšlenka byla, že uděláme partu kluků, kámošů a budeme hrát florbal pro zábavu a tato myšlenka se mi opravdu podařila, za což jsem velice rád..."

vzpomínal Jiří Drčka v rozhovoru před sezonou 2013/14


Prvně se Kostelec přihlásil do oficiálních soutěží pod hlavičkou ČFbU v květnu 2010, aby mohl hrát v sezoně 2010/11 Olomoucký přebor mužů. V historicky první sezoně se tým umístil na 7. místě z 13-ti účastníků. V týmu hráli vesměs hráči, kteří florbal nikdy nehráli a postupně získávali zkušenosti...

Do další sezony tým posílili kluci z Prostějova (Jan Sedláček, Jaroslav Skopal, Radek Navrátil), kteří nebyli se situací v tamním klubu spokojeni a tak odešli do Kostelce. Zrodil se tak zcela nový tým, který až na pár kosmetických úprav funguje až dodnes. Sezona 2011/12 byla pro Kostelec první postupovou sezonou, jelikož D-tým Přerova nemohl do vyšší soutěže postoupit kvůli svému C-týmu, který v ní působil. Kostelec tak z druhého místa postoupil do Olomoucké ligy mužů, kde se musel připravit na souboj o záchranu, jenže...?

V sezoně 2012/13 se kostelečtí pohybovali v klidném středu tabulky, navzdory jakékoli posile na kterýkoli post. Kluci neměli problém hrát vyšší soutěž a nejen, že nesestoupili, dokonce v sezoně skončili bronzoví a mohli se vysmát prostějovskému SK, které si z Kostelce rádo utahovalo v době založení klubu...

Tím bychom mohli završit historii, kdy v klubu figuroval pouze jeden tým. Od sezony 2013/14 přišel do klubu Viktor Palánek s nápadem založit rezervní tým mužů, tedy mužský B-tým, který musel logicky začít od pralesní soutěže, kterou už nebyl Olomoucký přebor jako o tři roky dřív, ale z důvodu rozvoje florbalu v regionu Olomoucká soutěž mužů. Jenže k A-týmu se nepřidala jen mužská rezerva, ale i juniorský tým. Ten v Kostelci založil, respektive z Čech pod Kosířem přivedl Michal Sobecký. Tým byl přihlášen do 3. ligy juniorů a ačkoli vedoucí týmu v půli sezony rezignoval a o vše se musel starat teprve 16-tiletý Tomáš Hruška, tak sezona dopadla celkem dobře. Kluci skončili 6. z devíti a nemuseli se stydět za žádný zápas, vždyť s výjimkou jednoho zápasu neprohráli o více než 3 góly... 

A B-tým? Ten se v první polovině sezony držel na 2. pozici, jenže kluci chtěli víc. Přes zimu zamakali, vypotili vánočního kapra a od nového kalendářního roku neprohráli jediný zápas a zaslouženě již 3 zápasy před koncem sezony slavili postup z pralesa do Olomouckého přeboru mužů. 

A konečně se dostáváme k A-týmu, který měl obhajovat 3. pozici. Co myslíte? Povedlo se? Tak trochu příběh Kostelce připomíná Happy end. Kluci podobně jako v minulé sezoně se drželi ve středu tabulky a nakonec opět skončili třetí. Před touto sezonou se k týmu připojil Petr Doležel a spoustu zápasů odehrál i kapitán juniorky Kuba Zatloukal.

Jenže když už jsme u těch šťastných konců, tak musíme připomenout i fakt, že po této sezoně došlo k reorganizaci florbalových soutěží (mezi druhou a první ligu byla vytvořena Florbalová národní liga a tak ve všech soutěží od Divize po pralesní soutěže postupovali do vyšší soutěže minimálně 2 týmy namísto jednoho, ale Kostelec byl 3., jenže prostějovští Playmakers se rozhodli dobrovolně sestoupit o dvě úrovně níž a tak zbylo v Regionální lize mužů volné místo - pro Kostelec. Malé hanácké městečko tak během čtyř sezon dokázalo dvakrát postoupit. 

A konečně se dostáváme k minulé sezoně 2014/15, kdy počet týmů zůstal stejný. Juniorka bojovala ve 3. lize juniorů, B-tým strávil premiérovou sezonu v Olomouckém přeboru mužů a A-tým se postupně zabydlel v Regionální lize a jako jediný zástupce Kostelce opouštěl při svých zápasech Olomoucký kraj, jelikož Regionální liga je spojena s Moravskoslezským krajem. Začněme juniorkou... Tento příběh s Happy endem nemá bohužel nic společného... Na zápasy se jezdilo v nízkém počtu a kluci "obhájili" šestou pozici z loňské sezony, s tím rozdílem, že v této sezoně měla juniorská liga 6 účastníků... Již v průběhu sezony bylo zřejmé, že to je poslední sezona juniorky v Kostelci na Hané... Mnohem šťastněji dopadlo počínání B-týmu v Olomouckém přeboru, kdy naše "béčko" první polovinu sezony bojovalo s B-týmem Hranic, ale opět 3 zápasy před koncem ligy bylo jasné, kdo postoupí výš... B-tým tak ve svých dvou sezonách získal dva mistrovské tituly, slušný ne? Ještě bych si dovolil zmínit jednu zajímavost a to, že A-tým Olomoucký přebor nikdy nevyhrál (postoupil z druhého místa), ale B-tým? První sezona - postup...:) 

A kostelecký A-tým? Ten při své premiéře v Regionální lize opět hrál klidný střed tabulky s tím rozdílem, že skončil 8. z 11-ti účastníků a nemusel se strachovat o udržení... (fotka po vyhraném finále Kostelckého putovního poháru 2014)


A jaká je realita? Kostelec do své šesté sezony přihlásil A-tým do Regionální ligy a B-tým o úroveň níže do Olomoucké ligy. Můžeme tak sledovat, jak se v Kostelci tvoří další florbalová historie! Nutno podotknout, že Regionální liga bude velice zajímavá, jelikož v ní bude kromě Kostelce a prostějovského SK figurovat i další prostějovský celek - Playmakers, díky kterým vlastně Kostelec v Regionální lize je... Určitě to budou skvělá utkání... Máme se na co těšit :)

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

Osobní profil Jabko | 13.08.2015 17:35
protože autor je přece skromný
Osobní profil Viktor | 13.08.2015 14:03
nevím proč se autor článku nepodepsal...ať víme koho chválit

Aktualita

Kostelecká rezerva v Hranicích urvala 6b. !
Turnaj v Hranicích 27.9.2015 Dne 27.9.2015 v neděli náš B-tým zajížděl na turnaj do Hranic. Našimi soupeři byli týmy FBC Canibals Lipník a FBŠ ...

Kalendář akcí

« 06 / 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery